Nasıl Yapılır?

USB Belleği Virüs Geçirmez Yapmak

USB Belleği Virüs Geçirmez  Yapmak

USB Belleği Virüs Geçirmez Yapmak

USB belleğinizi farklı birçok bilgisayarda kullanıyor iseniz USB belleğinizi koruma altına almanız gerekmektedir. Eğer koruma altına almazsanız USB belleğinizin içindekiler silinebilir hatta USB belleğiniz bozulabilir.

Eğer Dosyalarınızı Bulamıyorsanız

USB belleğinizin içindekiler kaybolmuş ise ve yerine kısayollar gelmiş ise korkmayın. Dosyalarınızı geri getirmenin kolay bir yolu var.

İlk olarak Dosya Yöneticisini açıyorsunuz ve sağ üstte bulunan Dosya seçeneğine tıklayıp Klasör ve arama seçeneklerini değiştir seçeneğine tıklayın.

Gelen ekrandan Gizli dosya ve klasörler başlığı altında ki Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster yazısını aktif hale getirin.

Biraz aşağı indikten sonra Korunan işletim sistemi dosyaları gizle(Önerilen) seçeneğinde ki işareti kapatın.

Bunları yaptıktan sonra USB belleğinize giriş yaptıktan sonra en üstte isimsiz bir klasör olacak onu açarsanız içinde dosyalarınızı görebilirsiniz.

Dosya Yöneticisi>Dosya>Klasör ve arama seçeneklerini değiştir>
Gizli dosyaları göster - Korunan işletim dosyalarını göster

USB Belleği Virüs Geçirmez  Yapmak

Klasör ve arama seçenekleri

USB Belleği Virüs Geçirmez Yapmak

İlk olarak USB belleğinizin içindeki dosyalarınızın yedeğini alınız. Yedeğinizi aldıktan sonra sürücüye sağ tık yapın ve Biçimlendir seçeneğine tıklayın. Biçimlendirme ekranından Dosya Sistemi başlığı altında ki seçeneğini NTFS seçeneğini seçin. Ardından Başlat butonuna tıklayın.

USB Belleğe Sağ Tık>Biçimlendir>NTFS olarak biçimlendir

USB Belleği Virüs Geçirmez  Yapmak

Biçimlendime

USB belleğinizi biçimlendirdikten sonra USB belleğinizin içine yeni bir klasör oluşturun isminizi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Yeni bir metin belgesi oluşturarak içine herhangi bir şey yazın ve Farklı Kaydet diyerek ismini autorun.inf yapın ve USB belleğinizin içine kayıt edin.

USB Belleği Virüs Geçirmez  Yapmak

autorun.inf oluşturma

USB belleğinizin içine autorun.inf dosyasını oluşturduktan sonra USB belleğinize Sağ Tık>Özellikler kısmına gelerek Güvenlik sekmesini açın ve Düzenle butonuna tıklayın. Gelen ekrandan İzin Ver başlığı altındaki seçeneklerden

  • Okuma ve yürütme

  • Klasör içeriğini listeleme

  • Okuma

seçenekleri hariç hepsinin iznini kapatın ve uygulaya tıklayın.

USB Belleği Virüs Geçirmez  nasıl yapılır

Güvenlik Ayarları

USb belleğiniz için izin ayarlarını yaptıktan sonra USB belleğinizin içide oluşturduğunuz klasöre aynı şekilde Sağ Tık>Özellikler>Güvenlik sekmesine gelin ve aynı şekilde Düzzenleye tıklayın ve tüm izinleri aktifleştirin ve uygulaya tıklayın.

flash belleği virüslerden korumak

Klasör Güvenlik Ayarları

USB belleğinizin içindeki klasörün izin ayarlarını yaptıktan sonra USB belleğinizi sıkıntısız şekilde kullanabilirsiniz.

Dikkat !

Bu yöntem USB belleğinizi kesin olarak korumaz, virüs bulaşma ihtimalini azaltır. USB belleğinizi daha çok güvenilir hale getirmek isterseniz USB belleğinizin içinde sadece sıkıştırılmış dosyalar koyabilirsiniz. Sıkıştırılmış dosyalar virüs tarafından etkilenmez.

Çalışma Mantığı

Virüsler genel olarak USB belleğinizin ana dizinin hedef alır ve autorun.inf diye dosya oluşturur. Biz bu izinleri ayarlayarak ana dizine dosya oluşturmayı yada kopyalamayı kapattık . Bundan dolayı virüsler ana dizine hiçbir şey kopyalayamaz.

Etiketler:
flash-bellegi-viruslerden-korumakusb-bellekusb-bellgi-virus-gecirmez-yapmak

Benzer yazılar