Nasıl Yapılır?

Google İndex Alma

Google İndex Alma

Google İndex Alma

Eğer Google sitenizi daha indexlemediyse yada siz hemen sitenizi indexlemek istiyorsanız bu yazımda onu öğreneceksiniz.

İndex Nedir?

İndex arama motorlarının sitenizi tarayarak içerisindeki yazıları, kategorileri, etiketleri vb. kısımları arama motoruna ekler. Sitenizin host, tema gibi etkenler index alma hızınızı etkileyebilir. Bu etkenleri PageSpeed Insights sitesinde sitenizin durumunu analiz edebilirsiniz.

Google manuel İndex Alma

Google Search Console sitenizi bağlayıp Google için yönetebileceğiniz bir sitedir. Sitenizi Google Search Console bağlayıp site haritanızı yollarsanız zaman içerisinde Google sitenizi indexlemeye başlayacaktır.

Bu biraz zaman alabilir bu durumda manuel indexleme yapabilirsiniz. Bunu yapmak Google için manuel bir istek gönderir ve sitenizi en yakın zamanda Google aramalara ekler. Ama bu birinci sırada olacağınız manasına gelmez. Birinciliğe doğru gitmeniz için sitenizin SEO olarak uygun optimize edilmiş ve sayfanın tıklanma alması gerekir.

Kısa SEO Tavsiyeleri

google seo

SEO tavsiyeleri oldukça fazladır ama hemen bir kaç tane önemli noktanın üzerinde duracağım. SEO için önemli noktalardan birisi site hızı eğer siteniz çok yavaş ise Google bunu sevmeyecektir. Diğer önemli noktalardan birisi ise etiketlerdir. Etiketleri doğru kullanmak önemlidir. Aynı zamanda kullanıcı dostu bir tema SEO için önemlidir.

Site Hızı

Eğer sitenizin hızı çok yavaş ise Google bunu sevmeyecektir ve SEO puanınızın düşük olacaktır. Bunu engellemenin birçok yolu vardır.

  1. Temanızı değiştirebilirsiniz.
  2. AMP kullanabilirsiniz
  3. Fotoğraflarınızı WebP olarak dönüştürebilirsiniz.
  4. Kaliteli host kullanabilirsiniz
  5. Fotoğraflarınızı web sitenize yüklemeden önce optimize edebilirsiniz.

Etiketler

Yazınızda etiketlerin önemi büyüktür. Yazınızda en çok tekrar eden kelime , yazınızın ana konusu gibi kelimeleri kesinlikle etiketlerinize eklemeniz gerekmektedir. Bu konu baya kapsamlıdır bundan dolayı çok detaya girmeyeceğim.

Site Haritası

Arama motorlarının sitenizdeki yazıları algılaması için sitenizin site haritasının olması gerekli. Bunu farklı yollarla yapabilirsiniz. Eğer Wordpress kullanıyorsanız en basiti bir SEO eklentisi indirmek olacaktır.

Mobil Uyumlu Sayfalar

Sitenizin mobil uyumlu olması Google için önemlidir. Bu esnada tema devreye giriyor. Temanızın mobil uyumlu olmasına dikkat edin ve ayrıca AMP de kullanabilirsiniz.

SEO konusu anlat anlat bitmez daha birçok unsur da var. SEO konusunda uzman olmadığım için çok da bir şey anlatamayacağım en azından bildiğim şeyleri sizlerle paylaştım.

Google İndex Alma

Google İndex Alma

Sitenizin ilk olarak Google Search Console 'a bağlı olması gerekmektedir Google Search Console' a bağladıktan sonra sağ taraftaki site haritalarından site haritanızı gönderebilirsiniz. Gönderdikten bir zaman sonra siteniz aramalara siteniz eklenecektir. Ama eğer eklenmezse veya aceleniz var ise manuel olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için yukarıda yer alan arama kısmına sitenizin URL'sini yazın ve aratın ardından DİZİNE EKLENMESİNİ İSTE yazısına tıklayın. Böylelikle Google'dan sitenizi indexlemesini istemiş oldunuz.

Google manuel İndex Alma
Google İndex Alma

Yazı bu kadardı eğer sorularınız varsa discorddan sorabilirsiniz.

Etiketler:
google-indeclemegoogle-indexgoogle-index-almagoogle-manuel-index-almagoogle-search-consoleindex-nedirkisa-seo-tavsiyelerimanuel-index

Benzer yazılar